Columbus State University Print Logo

Academic Affairs

Academic Affairs

Elected Committees 2015-2016

Previous Year Elected Committees

(YY) = Term Expiration Year


Academic Standards

College of Letters & Sciences
Dennis Rome, Dean
Jim Owen, Chair

College of Arts
Richard Baxter, Dean
Orion Wertz

D. Abbott Turner College of Business & Computer Science
Neal Thomson
Tobias Huning

College of Education & Health Professions
Sallie Miller
Andrea Dawn Frazier

Ex Officio
Wayne Van Ellis, Registrar

Email the members of this group: acadstan@columbusstate.edu

-top-


Comprehensive Program Review Committee

College of Letters & Sciences
Alyce Cook (Spring 2019)
Dan Van Kley (Spring 2019)

College of Arts
Keith Matthews (Spring 2019)
Richard Baxter (Spring 2019)

D. Abbott Turner College of Business & Computer Science

Jianhua Yang (Spring 2016)
Sungwoo Jung (Spring 2019)

College of Education & Health Professions
Debbie Gober (Spring 2019)
Mary Beth Hendricks (Spring 2016)

Ex Officio
Tina Butcher, Associate Provost, Chair
Sri Sitharaman, Director of Institutional Research

Email the members of this group: comreview@columbusstate.edu

-top-


Faculty Senate

Executive Council
Brian Tyo, Executive Officer
Kimberly Shaw, Secretary
J Dana Eckart, Executive Committee
Katey Hughes, Executive Committee

Senators 

College of Letters & Sciences (9)
Tim Howard (17)
Patrick Jackson (18)
Amanda Rees (18)
Katey Hughes (17)
Dan Ross (16)
Kimberly Shaw (17)
Brian Schwartz (18)
Clint Barineau (16)

College of Arts (5)
Krystal Kennel (18)
Kevin Whalen (18)
Becky Becker (16)
Rylan Steele (17)
Mariko Izumi (16)

D. Abbott Turner College of Business & Computer Science (4)
Phil Bryant (16)
J Dana Eckart (18)
Neal Thomson (18)
Alan Tidwell (17)

College of Education & Health Professions (6)
Aimee Vael (16)
Lisa Frander (17)
Dell Miller (18)
Mike Dentzau (18)
Brian Tyo (16)
Joy Thomas (17)

University College (1)
Nehal Shukla (16)

Library (2)

Michelle Jones (18)
Linda Jones (17)

Committee on Committees:
Nehal Shukla
Krystal Kennel
Linda Jones

Committee on Elections:
Rylan Steele
Patrick Jackson
Becky Becker

Email the members of this group: facsen@columbusstate.edu

-top-


Staff Council

Executive Council
Debby Mayo, Chair
Lashica Thomas, Chair Elect
Britney Kelley, Secretary
Theresa Conklin, Assistant Secretary
Amber Dees, Financial Officer
Dee Spivey, Web Master

Council Members

Sherri Nagamatsu, TCOBCS
Anne Brown, Student Affairs
Asmita Piya, Residence Life
Christa Mitchell, University Relations
Crystal Jones, COLS
Danielle Roper, TCOB
David Mitchell, VP of Business and Finance
David Williams, UITS
Denise Green, COLS
Eric VanBibber, Library
Jennifer Joyner, University Advancement
Jennifer McCollough, COA
Jim Moore, Plant Operations

Kacie Stanelle, Continuing Education
Karen Kinard, COLS
Kaylen Deal, COEHP
Keith Grier, UITS
Kim Rozycki, Cunningham Center
Laurie Jones, Human Resources
Louise Stinson, Plant Operations
Michelle Scott, Provost, Academic Affairs
Potiphar Alexander, Plant Operations
Ruthie Jowers, Student Health
Talley Dentzau, COEHP
Taylor King, Enrollment Services
Tracey Pace, Enrollment Services

Email the members of this group: staffcoun@columbusstate.edu

-top-


Strategic Planning Commission

Co-Chairs
Gina Sheeks, VP of Student Affairs
Tom Hackett, VP of Academic Affairs

Academic Representatives (11)
Lisa Oberlander, COA
Robin Snipes, DATCOBCS
Deirdre Greer, COEHP
Susan Hrach, COLS
Tim Howard, COLS
Tom Ganzevoort, Schwob Memorial Library
Barbara Hunt, Chair
Richard Baxter, Dean
Glenn Stokes, Faculty Senate
Kimberly Gill, Graduate Council
Cindy Ticknor, Interdisciplinary Council

Trustee Representative (1)
Mr. Marc Olivie

Ex Officio
Sri Sitharaman, Institutional Research Director

Staff Representatives (7)
Courtney McQuaker, Athletics
Mike Medlock, Business and Finance
Shana Young, Continuing Education / Cunningham Center for Leadership and Development
Dana McGlon, Staff Council
John McElveen, Student Affairs and Enrollment Management
Steve Rutledge, UITS
Rex Whiddon, University Advancement

International Planning Committee Representative (1)
Neal McCrillis

Student Representatives (2)
Tyler Davidson
Carlie Hinson

Email the members of this group: spc@columbusstate.edu

-top-


University Curriculum Committee

College of Letters & Sciences
Dennis Rome
Pat McHenry

College of Arts
Michelle Debruyn
Ronald Wirt

D. Abbott Turner College of Business & Computer Science
Vicky Langston
Frank Mixon

College of Education & Health Professions
Jeffrey Conklin
Joseph Jones

Interdisciplinary Program Committee 
Stuart Rayfield, Chair 

Library
Mark Flynn

Ex Officio
Tina Butcher, SACS Liaison
Suzy Gunnels, Online Data Assistant
Ellen Roberts, Associate Provost
Stephanie Speer, Associate Registrar

Email the members of this group: univ_curriculum@columbusstate.edu

-top-